АНАНАС
Този ярко жълт плод е съкровище от витамини, антиоксиданти, минерали и ензими за човешкия организъм. Не само месестата част, но и сокът от ананас запазват своите полезни свойства. Полезните свойства на ананаса се обуславят от богатия му състав:
В комбинация с алкалоидите, ананасът е отличен източник на енергия и жизненост. В допълнение към това, за което е полезен ананасът, той е и с ниско съдържание на калории: 100 грама пресен ананас съдържа около 45-50 ккал.
Полезни характеристики
Ананасът има широк спектър от полезни за здравето качества:
В прехода между сезоните помага за намаляване на симптомите и дори за предотвратяване на недостига на витамини. Към симптомите за недостиг на витамини се отнасят: кървене на венците, бледност и суха кожа, чуплива и суха коса, болезнени пукнатини в ъглите на устата, чести настинки, световъртеж, умора и раздразнение.
Богатият витаминен състав на плодовете (витамин С и група В) укрепва имунната система, което позволява да се противостои на различни инфекции и сезонни настинки, помага за активиране на антиоксидантните, противовъзпалителните свойства на организма, намалява проявата на симптомите на грип и остри вирусни заболявания (потиска кашлицата и помага за отделяне на слузта). Ананасът е ефективен при ангина, възпаление на белите дробове, синузит, бронхит. Последните проучвания показват, че употребата на ананас при астма може да помогне за облекчаване на проявите на това опасно заболяване.
Витамин С, калий и магнезий, съдържащи се в ананаса, спомагат за укрепването на стените на кръвоносните съдове, подобряват пропускливостта на капилярите и нормализират съсирването на кръвта. Консумацията на ананас помага за понижаване на кръвното налягане, намалява риска от някои опасни сърдечни и съдови заболявания, като инфаркт на миокарда, инсулт, атеросклероза, хипертония, съдова тромбоза, разширени вени и хемороиди. Редовната консумация на плодовете допълва основното лечение. Към полезните свойства на ананаса може да се отнесе и способността му да замества аспирина.
Фибрите, съдържащи се в ананаса, подобряват работата на храносмилателната система, прочистват тялото от токсини и излишен холестерин, придават усещане за ситост (неголямо парче ананас ще притъпи чувството на глад). Фибрите подобряват чревната перисталтика, отстраняват запека. Ананасът е полезен при гастрит с ниска киселинност.
Ананасът съдържа бромелаин. След обилен обяд или вечеря, когато усетите тежест в стомаха, вместо Мезим или Панкреатин, можете да хапнете парче ананас или да изпиете малко сок, ефектът ще бъде същият. Бромелаинът ще увеличи активността на ензимите в стомаха, ще разгради протеиновите храни, което ще ги направи по-лесни за смилане и усвояване.
Витамин С участва в синтеза на колагена, което е важно за здравето на кожата. Благодарение на своите антиоксидантни свойства, стареенето на тялото, включително и на кожата, се забавя. Полезните свойства на ананаса са намерили своето приложение в козметиката. Ананасовият сок и екстракт от листа се използват за приготвяне на лосиони, маски и кремове.
У дома можете (и трябва) да използвате този плод за поддържане на кожата. Ананасът не само подхранва и почиства кожата, но и намалява нейното мастно съдържание (просто разтрийте лицето с резен ананас), помага и за премахване на старческите петна.
Колагенът, за чието производство способства витамин С, осигурява еластичност на връзките, укрепване на хрущялната и костната тъкан. Също така ананасът е богат източник на манган и калций, което помага за растежа и укрепването на костите. Това трябва да се има предвид при съставянето на хранителния режим на малки деца и възрастни хора, страдащи от остеопороза. Противовъзпалителните свойства на ананаса помагат в борбата със ставния артрит.
Витамин С, витамините от група В и калият в ананаса укрепват нервната система, помагат за устойчивостта на стрес, за по-бързото възстановяване от травми, за преодоляване на депресията. Ананасът подобрява мозъчната дейност, силно се препоръчва за укрепване на паметта, той насърчава производството на серотонин в тялото, което поддържа доброто настроение.
Витамин С и бромелаинът правят ананаса чудесен за предотвратяване и борба с раковите заболявания като рак на белия дроб, дебелото черво, хранопровода, гърдата, пикочния мехур и ендометриума. Бромелаинът разгражда не само протеините в храната, но и протеините в раковите клетки. Витамин С намалява въздействието на неблагоприятните фактори на околната среда върху организма, като замърсяване, тютюнопушене, алергени и канцерогени.
Ананасът съдържа йод, който е от съществено значение за функционирането на щитовидната жлеза. Консумацията на ананас помага за регулиране работата на щитовидната жлеза и е особено полезна в случай на гуша.
Както и:
Сок от ананас влиза в състава на нашия ПЕПТИДЕН БИО КОЛАГЕН